Verë e paharuar në Santorini me Aloha Travel

VERË E PAHARUAR NË SANTORINI

SANTORINI, GREQI

Santorini nuk është vetëm për plazhistët – ka një qytet magjik  për t’u zbuluar. Dhe sapo të dilni nëpër rrugë do të ndiheni sikur të jeni në një parajsë.

PAMJA

Oferta ekskluzive për hotelet tuaja të preferuara në të gjithë botën

SANTORINI MAGJEPSËS

Oferta ekskluzive për hotelet tuaja të preferuara në të gjithë botën

NË SANTORINI

Çfarë të bëni në Santorini?

Vizitoni fshatin e përsosur Oia 

Oia është ndoshta fshati më i famshëm dhe i fotografuar i Evropës. E vendosur në anën veriore të ishullit, në buzë të Caldera, Oia është idilike dhe ofron një pamje panjohur, panoramike të detit Egje dhe vullkanit. Arkitektura e tij tradicionale cikladike me shtëpitë e vogla shumëngjyrëshe në formë kubike, kishat me kupolë blu, këmbanat, mullinjtë e erës dhe rrugicat e ngushta është ajo që e bën këtë fshat një tërheqje për miliona turistë çdo vit. Një nga gjërat kryesore për të bërë në ishull është të endesh gjatë mbrëmjes në këtë labirint simpatik. Ju do të hasni nëpër butikë të bukur, galeri arti, hotele të dizajnuara dhe restorante të shkëlqyera ngrënieje. Kombinimi i pamjes së saj sublime të detit dhe arkitekturës tërheqëse është ajo që e ka bërë Oia-n një destinacion të lartë romantik në të gjithë botën. Po mendoni si të arrini atje? Thjesht rezervoni makinën tuaj me ne dhe merrni tarifat më të mira!

Vizitoni vullkanin aktiv

Nuk mund të vizitohet Santorini dhe të mos pranojë se si Vullkani është zemra e ishullit dhe një pjesë e pandashme e traditave të tij. Gjithçka, nga arkitektura te ushqimi dhe vera ka të bëjë me praninë e këtij Vullkani aktiv që lindi, shkatërroi dhe riformoi këtë ishull magjepsës. Krateri është i vendosur në një ishull përballë Caldera të quajtur “Nea Kameni” dhe është e arritshme me anije nga porti i Fira. Imagjinoni një tokë aseni të zbukuruar natyrshëm me gurë llava pothuajse ekskluzivisht të zezë dhe të kuqe dhe mezi ndonjë bimë ose pemë. Me rërën e errët që rrethon këmbët tuaja, ju mund të admironi një pamje të qetë të Caldera-s më të madhe në botë dhe fshatrave të zbardhura të ndërtuara sipër. Eshtë një peizazh shumë i fuqishëm që duhet patjetër të dëshmohet dhe të shtohet në listën tuaj të kovave të Santorinit. Pranë ishullit Nea Kameni dhe falë temperaturave të larta brenda vullkanit ka burime të nxehta ku mund të notoni. Ndërsa afroheni drejt burimeve të nxehta, do të ndjeni që uji nxehet në mënyrë të konsiderueshme.

Vështroni një perëndim të diellit nga një fshat i Caldera

Një nga mustet absolutë në Santorini është dëshmitari i perëndimit të diellit me famë botërore! Nëse po pyesni se si një ngjarje quidian arrin një vend kaq të lartë në listë, përgatituni të mbeteni të verbuar. Të gjithë kemi menduar hijet e arta të qiellit në perëndim të diellit në vende të ndryshme, qindra herë. Por fjalët vështirë se mund të përshkruajnë manifestimin shumëngjyrësh që ndodh sipër detit Egje dhe para syve tuaj. Shtë një spektakël aq i denjë për të jetuar të paktën një herë, sa çiftet nga e gjithë bota vendosin të shkëmbejnë zotimet e tyre martesore nën të.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Style switcher Reset
Body styles
Custom Color
Main color
Accent color
Background image
Patterns